V rodnom kraji Hviezdoslava a Kukučína

Dňa 8.11.2016 absolvovali študenti tretieho ročníka poznávací výlet na malebnú Oravu. Jesenné impresie  počas cesty zavŕšil výchovno-vzdelávací vstup do dvoch múzeí.

V Dolnom Kubíne, v Oravskom múzeu P.O. Hviezdoslava, sme si najskôr vypočuli výklad o slovenskom Shakespearovi, neskôr sme mohli cez expozíciu vystavených fotografií, rukopisov a vzácnych textov preniknúť do inotajov autorovho súkromného a pracovného života. V deň našej návštevy sa datovalo  95.výročie  od Hviezdoslavovej smrti.  V ďalšej časti prehliadky sme nahliadli do komnát bibliotekára Vavrinca Čaploviča. So záujmom sme pozorovali odbornú pracovníčku, ktorá opatrne listovala v bielych rukavičkách. Starostlivo uchopila nielen slovo o známom zberateľovi z 19. storočia, ale zároveň aj vzácne klenoty inkunábul, nevyčísliteľných hodnôt prvotlačí.

Výlet sme ukončili prehliadkou Kukučínovho rodného domu v Jasenovej. Zo spomienok miestnych obyvateľov, ich predkov, ktoré nám poskytla pani sprievodkyňa, sme sa preniesli do obdobia detstva a dospievania autora, ktorý vo svojej tvorbe spracoval námety z miestneho koloritu dedinčanov. Všetkých nás zaujala nádherná drevenica s dobovým interiérom. Príchuť všetkých zmesí nových poznatkov sme  naberali „veľkou lyžicou“ do našich zážitkových albumov.

 

Pedagogický dozor:

  • Mgr. Mária Radúchová  – vedúca exkurzie
  • Mgr. Andrej Žitňan, PhD.
  • Mgr. Kamila Záhumenská

 

(Text napísala Mgr. Kamila Záhumenská.)

 

[Best_Wordpress_Gallery id=“40″ gal_title=“Orava exkurzia“]

Zdieľať: