Franz Kafka – die VRwandlung – PremenaVR

Vedeli ste, že Kafka nevynašiel  len telefónny odkazovač, ale aj okuliare pre virtuálnu realitu?Počas celého októbra 2018 sme mali možnosť navštíviť tematický priestor Goetheho inštitútu v Bratislave, vstúpiť do sveta Gregora Samsu a zažiť premenu na chrobáka na vlastnej koži.

Toto si mohli vyskúšať študenti 5. ročníka v rámci predmetu Konverzácia v nemeckom jazyku.  Mali sme aj krátku prezentáciu a kvíz o Kafkovi.

Fantastická priestorová inštalácia PremenaVR vznikla v spolupráci s českým startupovým tímom pod umeleckým vedením režiséra Mika Johnsona. S Premenou od Franza Kafku prezentuje pražský originál svetovej literatúry, predstavujúci istý druh ponorenia sa do virtuálnej reality: „Keď sa jedno ráno Gregor Samsa prebudí z nepokojného sna, zistí, že sa v posteli premenil na odporný hmyz.“
Pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu sme sa rovnako ocitli vo svete, v ktorom je všetko známe zrazu cudzie, dokonca aj naše vlastné telo. Podobne ako Samsa aj my sme sa najprv museli naučiť žiť so svojím novým telom, pomocou neho sa pohybovať v miestnosti verne zariadenej podľa originálu, až po posledný kus nábytku a kvetinový vzor na tapetách – zatiaľ čo za dverami sa hlasne dožadujú vstupu rodina a váš šéf.

Vstup do inštalácie PremenyVR bol možný vždy  len pre 1 osobu, ktorá v nej strávila približne 5 minút.

(Zdroj: Goethe inštitút BA, https://www.goethe.de/ins/sk/sk/m/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21372165)

[Best_Wordpress_Gallery id=“153″ gal_title=“Kafka“]

Zdieľať: