Girl’s day 2017

Tak, a máme to za sebou. Tohtoročný Girl’s day (27. apríl 2017) opäť previedol viaceré naše študentky rôznymi IT firmami a niektoré z nich snáď aj priviedol k myšlienke vydať sa profesionálne týmto smerom. 🙂

Podarilo sa mi od nich získať pár fotiek a dojmov, poďme teda na to:

posAm, s.r.o., Bratislava

Girl’s day bol úplne super! Ja a Nasťa sme boli vo firme posAm, ktorá je pod Telekomom. Pracovníčky boli veľmi milé  a vysvetlili  nám ako funguje ich firma a potom sme sa my zahrali na zamestnankyne ich firmy a pracovali sme na webstránke pre zákazníka. Páčilo sa mi,že nám dali priestor pre naše nápady. Začali sme najprv ako analytici a posúvali sme tasky programátorovi a postupne sme vytvorili celý koncept stránky. Samozrejme, nerobili sme reálne na počítačoch. Mne osobne sa táto aktivita aj zameranie firmy páčilo.Užitočná skúsenosť. Veľmi rada pôjdem aj každý rok. 🙂

PS-fotky nemam ani jednu,ale oni nás fotili, takže niekde ich snáď nájdem. Boli sme zaneprázdnené tvorbou 😀

Text napísala Alexandra Guňovská, firmu navštívila spolu s Nastastiou Vlašičovou, obe sú z 2.A.

Aston ITM

Aston ITM je softwarová firma, na začiatok nám povedali niečo kúsok o ich firme, čím sa zaoberajú. Potom nám predstavili chlapíka, ktorý sa venuje UI-čku a UX-ku na ich či už webových stránkach, ktoré tvoria pre klientov alebo ich mobilných aplikáciách. Vravel nám o tom, aká je jeho práca, z čoho pozostáva a ako trávi jeho voľný čas. Taktiež nám ozrejmil, že práca v IT sfére nie je len o programovaní, ale taktiež o rozmýšľaní, logike, nápaditosti, tvorivosti. Z ich 40 členného tímu sú 15ti programátori, ostatní majú iné, no taktiež cenné funkcie, bez ktorých by IT firma neobstála. Ako ďalší bod programu sme si na teoretickej báze navrhovali našu vlastnú mobilnú aplikáciu. Návrh na ňu som podala ja, keďže už strašne dlho rozmýšľam nad tým, aké super by bolo, kebyže máme inteligentné zrkadlo, do ktorého keď sa ráno pozrieme tak nám na základe toho, čo máme v šatníku a vzhľadom na počasie a udalosť, na ktorú sa chceme obliecť, povie, čo by sa nám najviac na ten deň hodilo. Každá z nás mala dôjsť s riešením pre mobilnú aplikáciu, ktorú si chce vytvoriť naša klientka, dcéra miestneho miliardára. Myslím, že táto časť bola veľmi zaujímavá a prišli sme s naozaj dobrými nápadmi a mnoho z nich by sa dalo po pár úpravách zrealizovať (možno raz Vám predstavíme naše inteligentné zrkadlo :D). Potom sme sa presunuli do kancelárie redakcie časopisu TouchIT, kde nám povedali, že to IT sveta sa nedá dostať len cez programovanie, ale taktiež cez novinárčinu. Vzhľadom na to, že ich časopis sa zaoberá taktiež skúšaním IT noviniek, tak nám ukázali ako funguje 3D tlač a zobrali nás do sveta virtuálnej reality, ktorú sme mnohé z nás zažili po prvýkrát. Na záver stojí za reč taktiež zmienka o úžasnom pracovnom kolektíve, ktorý sme mali v tejto firme možnosť zažiť. Navštíť Aston ITM odporúčam naozaj mnohým dievčatám v budúcich ročníkoch Girl’s Day. 
Text napísala Viktória Križanová, firmu navštívila spolu s Biankou Fábryovou, obe sú z 3.A.

[Best_Wordpress_Gallery id=“1″ gal_title=“girls day aston“]

Orange

27.4.2017 sa konal Girl’s day. Dievčatá si mohli vybrať z rôznych firiem, ktoré sú zamerané na IT. V ponuke bolo naozaj veľa firiem, ktoré ponúkali bohatý program. Tri z nás – Kika, Janka a Veronika, sme sa rozhodli, že tento deň strávime v priestoroch spoločnosti Orange. Ako to už býva, mali sme očakávania a Orange ich určite naplnil. Videli sme ako vyzerá práca v takejto spoločnosti, dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých informácií. Taktiež sme mali pekný výhľad na Bratislavu (z 18.poschodia). Zistili sme, že práca v IT a telekomunikačných firmách nie je iba o sedení za počítačom a programovaní. V takýchto firmách sa dá uplatniť na rôznych pozíciách, ktoré sú dobre finančne ohodnotené. A ako sme mali možnosť vidieť aj v Orangei sa našlo niekoľko zamestnankýň-žien. Na záver sme si sadli za počítače a naučili sa aspoň základy programovania internetových stránok. Vďaka tomuto workshopu nebol tento deň iba o prednáškach, ale aj o niečom praktickom. Baby, ktoré nás sprevádzali boli naozaj veľmi milé a urobili tento deň ešte krajším.

Text napísala Kika Čermáková (3.B), firmu navštívila spolu s Jankou Sabovou a Veronikou Zeleňákovou, obe sú z 2.B.

orange

SAP

Bolo to fajn, super jedlo:D, milí ľudia, ale sa mi nepáčilo, že sme sa až tak moc nedozvedeli čo tam robia. Viac menej len to, ako im je tam super, aké hry hrajú, na aké  wellness pobyty chodia atď. 🙂

Text napísala Alica Janotová, v tejto firme bola spolu s Andreou Glasovou z 2.B (Evanjelické lýceum).

[Best_Wordpress_Gallery id=“7″ gal_title=“girls day sap“]

Telekom

Všetci zamestnanci boli veľmi prívetiví a povzbudiví. Dievčatá, ktoré Girl’s Day pripravovali sa nám snažili priblížiť svoju cestu do IT (asi len dve z nich IT aj vyštudovali) a hovorili nám o svojich skúsenostiach o práci v tejto oblasti. Zameriavali sa hlavne na pozitíva, ale nezabudli spomenúť tvrdú prácu, ktorá ich dostala tam, kde sú. Deň bol rozvrhnutý naozaj dobre, videli sme prezentácie, nejaké priestory. Nakoniec nám predstavili aj jeden nový produkt, taký shameless self-advertising, ale inak to bol super zážitok. Odišli sme aj s nejakými darčekmi a mňa osobne táto skúsenosť povzbudila smerovať do IT.

Text napísala Rebeka Černianska, ktorá bola v tejto firme spolu s Radkou Ďurčovou, Andreou Cholvadovou a Teréziou Cambelovou z 3.B.

Siemens

Ráno sme prišli do Siemensu kde spolu s nami prišlo ďalších 38 dievčat. Milý pán a slečna nás zobrali dnu, usadili a pohostili. Šťastné, s plnými bruškami sme sa rozdelili na dve skupiny. Šarmantný pán v strednom veku nás za 2 hodiny previedol cez poschodia 6 a 7. Naša prehliadka sa začala návštevou priestoru, v ktorom sme mali možnosť cez tablet na menšom prototype miestnosti ovládať svetlo, kúrenie, rolety a podobne. Ako dve odvážne a zároveň jediné lýceistky sme bez rozmýšľania na výzvu skúsiť si aplikáciu na ovládanie vykročili smerom k tabletu a začali skúmať. Prehliadka pokračovala do kancelárie jednej mladej slečny, ktorá programuje softvéry pre riadenie vlakovej dopravy. Konkrétne pracovala na Brazílskom metre. Ukázala nám čo ako funguje. Následne sme sa premiestnili k chalanom, ktorí pred rokom vyšli zo školy. Prvý nám rozprával o tom, ako funguje rozvod elektriny po krajine a ako opraviť možnú chybu, spadnuté vedenie, do troch minút. Taktiež nás oboznámil s faktom, že keby sa celé Slovensko ocitlo bez elektriny, tak jedna záložná elektráreň ho znova nakopne za jednu hodinu. Druhý, ktorý nedávno prišiel z Kazachstanu, nám ukazoval jeho program, ktorým sleduje elektrárne. Následne sme sa presunuli k požiarnym hlásičom a po krátkom výklade som osobne stlačila požiarny hlásič, ktorý zapol alarm v budove. Nakoniec sme sa presunuli do zasadačky, kde nám mladá pani ukázala jej robotu. Vyvíja program pre zobrazovanie ct snímkov, röntgenových snímkov a ďalších medicínskych prístrojov. Program ukončila jedna veľmi suverénna mladá žena, ktorá nám motivačnou rečou radila o správnom výbere povolania.  Na záver sme sa ešte všetkých 40 odfotili pod logom Siemens a dostali diplomy.
Tento text napísala Emma Luknárová, ktorá bola v tejto firme spolu so Stelou Maštalskou z 2.B (Evanjelické lýceum).

[Best_Wordpress_Gallery id=“8″ gal_title=“girls day siemens“]

Zdieľať: