Ako surfovať a nedostať sa do problémov…

… je v princípe celkom náročný proces. Niekoľko rád, ako sa však strate súkromia, či svojich dát vyhnúť, nám Peťo Koscelanský z ESETu minulú stredu na prednáške o počítačových vírusoch a kriminalite dal.

Najlepšou obranou je v tomto prípade podľa všetkého prevencia. A prevencia sa začína pri zálohovaní. Ako uviedol, nemusíte používať externé disky, či napaľovať CDčká, môžete využívať cloudy. Je jasné, že aj tie majú svoje riziká, ale aj napriek tomu je rozumnejšie mať svoje seminárne práce a podobné dáta uložené práve tam. Keby niečo…


Ďalšie pravidlo hovorí o používaní silných hesiel. Aj keď pravidlo o ôsmich znakoch (veľké, malé písmená, číslica, či špeciálny symbol) sú známe kadekomu, v súčasnosti nás trendy v tejto oblasti vedú k tomu, aby sme používali skôr jednoduchšie zapamätateľné heslá, no dostatočne dlhé (teda celé vety). Pre tých, ktorí majú chuť sa na chvíľu zamyslieť nad tým, prečo je také niečo bezpečnejšie, ponúkol aj takúto matematickú grafiku:


Tretím pravidlom, ktorému sa venoval, bolo, že by sme nemali pracovať pod administrátorským kontom (reč je špeciálne o Windowsoch, ktoré nás k práci pod týmto kontom dosť nabádajú). Ak ste aj jediným používateľom vášho počítača, vytvorte si dve kontá – administrátorské a používateľské. A pracujte pod tým druhým. Prečo? Spustenie akejkoľvek novej aplikácie si vyžiada vašu pozornosť, neprejde to bez toho, aby ste si to všimli. A vy tak budete mať väčšiu šancu zabrániť vzniku problémov vo vašom systéme.


Za zmienku isto stojí aj výzva updatovať si aplikácie, ktoré používate. Ono to nie je iba o tom, že pridajú nejaké drobné funkcionality, či opravia nejaké „viditeľné“ chyby. Z času na čas sa totiž takýmto updatom opravia aj diery, ktorými by sa potenciálni útočníci dostali do vášho systému.


Toľko krátky (skutočne veľmi stručný) súhrn toho, čo sme sa dozvedeli. Ak by ste si chceli prečítať celú jeho prezentáciu, napíšte mi. A na záver pridávam aj jediné dve fotky z tohto príjemného poobedia. 🙂

Zdieľať: