Exkurzia v Oponiciach

Dňa 25.5.2017 sa zúčastnili študenti druhého ročníka na exkurzii v historickej knižnici rodu Apponyi v Oponiciach. Vstupná brána do renesančného kaštieľa pootvorila cestu do nádherného parku, ktorý nás na istý čas preniesol do zašlej doby. Náš dojem z prítomného ducha minulosti  umocnil vstup do pompéznej knižnice.

Z výkladu zanieteného sprievodcu sme sa dozvedeli o zrode a nešťastných peripetiách  jednej z najväčších knižníc v strednej Európe z čias  Rakúsko-Uhorskej monarchie. Dnes je v správe Slovenskej národnej knižnice. V súčasnosti sa v nej nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v dvanástich jazykoch. Medzi najvzácnejšie knižné klenoty patrí aj dielo Sokrata z roku 1508.

Návštevníkom ponúka knižnica vôňu dávnych storočí, dotyk pravého papiera,  tajomstvá skrytých  príbehov, ktoré vytvárajú mozaiku historického obrazu rodu Apponyiovcov.

Nevšedná a svojho druhu jedinečná knižnica v nás zanechala intenzívny vnem, ktorý si budeme pripomínať nielen na hodinách literatúry, ale aj pri vybavovaní si dejinných súvislostí všeobecného prehľadu.

[Best_Wordpress_Gallery id=“83″ gal_title=“Oponice 2017″]

Zdieľať: