Exchange Hogeveen-Bratislava 2017

Dňa 10.6.-17.6.2017 sa 18 prvákov a druhákov našej školy vybralo do holandského mesta Hoogeveen. Našich 18 lýceistov privítalo po príchode do Hogeveenu 18 holandských študentov s ich rodinami. Všetkým študentom mal tento pobyt zveľadiť komunikáciu v angličtine a taktiež  prispel k spoznaniu holandskej kultúry. Rodiny boli úžasné. Starali sa o nás, ako to len šlo. Prijali nás ako členov rodiny. Varili nám, brali nás na rôzne výlety. Snažili sa z celých síl. Takže ako prebiehal celý „holandský“ týždeň?

V nedeľu, v deň príchodu naši študenti strávili celý deň s rodinami, ktoré im vymysleli program. Niektorí si boli pozrieť mesto, niektorí boli v kine a iní zasa ma pretekoch motoriek. V pondelok všetci vyrazili na bicykloch do školy. Na bicykloch jazdili naozaj všetci. Či cesta do školy trvala 15 minút alebo hodinu, vždy sa išlo na bicykli. Autá na ceste stretnete len sem-tam. V skutočnosti stretnete viac bicyklov. Počet bicyklov v celom Holandsku je vraj 13 miliónov.

V pondelok sa naši študenti v škole trošku zoznámili s ich školským systémom. Zúčastnili  sa hodiny chémie a zacvičili si na dvojhodinovej telesnej. V Holandsku jedia  trikrát do dňa a z toho len večera je teplá. Raňajky a obed tvoria zvyčajne nejaké sendviče s džemom, nutelou alebo medom. Večera už býva slaná. Po obede sa v škole uskutočnili prezentácie, ktoré študenti tvorili vo dvojiciach. Témy boli buď porovnávanie kultúr a zvykov Holandska a Slovenska alebo rozbor prečítanej knihy. Niektorí to poňali naozaj kreatívne a spravili z danej témy krátke animované video. Večer strávili študenti v rodinách.

V utorok všetci spolu navštívili koncentračný tábor Westerborg, ktorý slúžil ako transportný tábor. Boli tu pamätníky ľudí, ktorí zahynuli a aj ruiny tábora. Poobede žiaci navštívili zábavný park Grolloo, kde si vyskúšali lezenie vo väčších výškach, kde boli istení len dvomi lanami. Niektorí si odniesli okrem zážitku aj svalovicu, pretože to bolo náročné.

V stredu strávili dopoludnie študenti aj s učiteľmi opäť v škole. Tam mali prednášku od profesorky výtvarnej výchovy a umenia o „Delft Blue Painting“- typické umenie pre Holandsko, používanie modrej farby na rôznych obrazoch, keramických výrobkoch či celkovo v umení. Naši žiaci aj profesori pracovali na svojich výtvoroch takmer 3 hodiny a vytvorili naozaj krásne diela.

Vo štvrtok bol naplánovaný celodenný výlet, ktorý zahŕňal Zaanse Schans – múzeum veterných mlynov a potom návšteva hlavného mesta Amsterdamu. V Amsterdame sme navštívili Rijksmuseum, kde bolo vystavené svetoznáme holandské umenie, najmä obrazy, ale aj zaujímavé objekty ilustrujúce holandské koloniálne panstvo. Nasledovala prehliadka mesta loďou po kanáli, ktorý vedie cez celé mesto. Poobede mali študenti aj s profesormi dvojhodinový rozchod v centre mesta. Amsterdam je naozaj krásne mesto. Je to originál sám o sebe. Historické budovy a typické domy s desiatkami okien. A opäť všade samé bicykle. Domov do rodín sme prišli neskôr večer.

V piatok sa išlo do školy ale až na pol jedenástu, aby sme sa po takom náročnom výlete vyspali. Dnes v škole pokračovali prezentácie študentov. Všetkým sa opäť veľmi páčili.

Na večer bola naplánovaná ,,American Dinner Party“. Každá rodina niečo uvarila a priniesla to do školy. V školskej jedálni vznikli švédske stoly. Boli tam naozaj jedlá od výmyslu sveta. Cez mäsá na rôzne spôsoby, rôzne upravená zelenina a na záver asi 5 druhov koláčov. Všetci rodičia si dali naozaj záležať na príprave. Bol to perfektný záver spoločného programu.

V sobotu, náš posledný deň, sme mali stráviť s rodinami. Avšak väčšina z nás navštívila zábavný park plný atrakcií Slagharen. Boli tam rôzne atrakcie, kolotoče, bufety a obrovská horská dráha. Bolo to výborné. Tu sme strávili celý deň. Večer sme sa už len zbalili, navečerali sa s rodinami, rozlúčili sa s nimi a o ôsmej sme opustili Hoogeveen a v nedeľu ráno sme dorazili do Bratislavy. Niektorým sa lúčilo veľmi ťažko. Boli vidieť sem-tam aj slzy v očiach. Ale upokojili sa všetci tým, že v septembri sa opäť uvidíme u nás na Slovensku. Myslím si, že každému študentovi priniesol tento pobyt veľa nových skúseností. Byť týždeň z domu preč, bývať v cudzej rodine, spoznávať nových ľudí. Je to ťažké aj najmä preto, že každý hovorí iným jazykom. Ale všetci to zvládli výborne. Ochutnali sme nové jedlá, videli ich zvyky a tradície a aj to, že naše kultúry sa líšia. Navštívili sme nové miesta a obohatili si svoje informácie a dokonca sme sa naučili pár fráz a slov v holandčine. Bol to výborný pobyt. Ani sa nezdá, čo všetko sa dá stihnúť v priebehu jedného týždňa. Našich holandských priateľov očakávame v septembri, už sa ich nevieme dočkať!

(Text napísala Hanka Slobodová z 1.A triedy.)

[Best_Wordpress_Gallery id=“91″ gal_title=“Holandsko2017″]

Zdieľať: